EVC-traject kinderopvang: iets voor jou?
Wil je werken in kinderopvang, heb je een relevante opleiding of ervaring, maar mag je met jouw diploma niet aan de slag? Dan biedt het Erkenning van Verworven Competenties (EVC)-traject de uitkomst. Met het EVC-traject bewijs je je opgedane kennis en ervaring en kan je aan het werk als pedagogisch professional.
Het EVC-traject kan iets voor jou betekenen als je al eerder een opleiding hebt gedaan of beschikt over relevante werkervaring, maar niet over het juiste diploma. Het kan gaan over ervaring die je hebt opgedaan via bijvoorbeeld (vrijwilligers)werk, opleidingen of trainingen. Het EVC-traject brengt in kaart wat je al weet en kan. Het kan namelijk zo zijn dat je over meer kennis en ervaring beschikt dan je diploma’s laten zien.
Bekijk de video voor meer informatie
Je kunt kiezen uit twee soorten EVC-trajecten, namelijk het EVC-traject dat uiteindelijk leidt tot een diploma of het traject dat leidt tot een branchecertificaat. Welk traject geschikt is, hangt af van welke kennis en ervaringen je al in huis hebt en wat je wensen zijn.
Vind een erkende EVC-aanbieder
Een EVC-traject mag alleen worden uitgevoerd door een erkende EVC-aanbieder. Deze vind je op de website van het Nationaal Kenniscentrum EVC.
Vind een erkende aanbiederWerken naast het EVC-traject
Je kan starten in kinderopvang als ‘pedagogisch professional in ontwikkeling’. Je hebt dan een arbeidsovereenkomst en je ontvangt salaris. Je kan starten als pedagogisch professional in ontwikkeling als je minimaal een mbo 3-, havo- of vwo-diploma hebt. Heb je daarnaast ook relevante (werk)ervaring of een eerdere opleiding in pedagogische richting, dan kan je werkgever samen met jou en een erkende EVC-aanbieder kijken of een EVC traject misschien de manier voor jou is om te kwalificeren als pedagogisch professional. Je moet dus al over het grootste deel van de benodigde 35 competenties beschikken om een EVC-traject te kunnen doen. Daarnaast kan je dan voor een klein aantal competenties de ervaring opdoen terwijl je als pedagogisch professional in ontwikkeling werkt.
Bijvoorbeeld: werk je in de bso of heb je daar gewerkt en wil je nu graag werken in de dagopvang? Of ben je gastouder (geweest) en wil je werken in de dagopvang of bso? Heb je gewerkt in jeudgzorg, of een medisch kinderdagverblijf? En is dat niet té lang geleden, dus heb je nog recente bewijzen van de competenties die je in die banen hebt ontwikkeld? Dan kan je in aanmerking komen voor het EVC-traject.
Tip: vul de zelfscan in. Je hebt hiermee een mooi overzicht van de competenties die van je worden verwacht en je kan zien welke competenties jij al denkt te hebben. Dit kan helpen om te bekijken of je in aanmerking kan komen voor het EVC-traject.
Taaleis IKK
Let op: De deelname aan een EVC-traject betekent niet automatisch dat je aan de taaleis uit de Wet Innovatie en Kwaliteit Kinderopvang (IKK) voldoet (verplicht vanaf 01-01-2025). Ga naar de Taaleis IKK Check om dit te controleren.
Ga naar de Taaleis IKK CheckWerken met 0-jarigen
Als je met baby's wil werken, moet je daarvoor een scholing volgen. Ook dit is verplicht vanaf 01-01-2025. In de tool ‘branche-erkende scholingen’ vind je alle scholingen die erkend zijn door de cao-partijen.
EVC-standard leading to recognition also available in English
Do you prefer to learn about the ‘EVC- standard competent-to-start child development professional in childcare’ in English? Download the English version.
Download English version